אמן אורח

הפקולטה למתמטיקה ומדעי הטבע מארחת אמנים למשך שנה בפרויקט אמן אורח, כחלק מחזון הקמפוס ליצירת שיתופי פעולה מחקריים בינתחומיים, להרחבת אופקי המחקר ולפריצות דרך.

פרוייקט אמן אורח, המקובל באוניברסיטאות רבות בעולם, החל לפעול באוניברסיטה העברית בשנת 2013. פרופ' עידן שגב כותב: "המשותף למדען ולאמן הנו הדחף להבין את העולם שסביבנו, כל אחד בכלים המחשבתיים והמקצועיים שרכש. לעיתים קרובות מקדים האמן את המדען בתובנותיו (מערכת הראיה או פרספקטיבה), ולעיתים המדען מאפשר לאמן להרחיב את שדה פעולתו (הבנת מבנה גוף האדם בציוריו של דה וינצ'י). חיכוך פורה בין ''שתי התרבויות'' הללו עשוי להוביל לפריצת דרך משמעותית הן במדע והן באמנות.

כיום, בעולם הדיכוטומי שבנינו, האמן והמדען נוטים להסתגר בד' אמותיהם, ורק לעיתים רחוקות מתאפשר חיכוך אמיתי, בונה וממושך ביניהם. מטרתו של משכן האמן הנה לבסס מסגרת יציבה ומתמשכת באוניברסיטה העברית, שתפגיש אמנים יוצרים בתחומים שונים (אמנות ויזואלית, מוזיקה, תנועה, כתיבה) עם מדענים מתחומים שונים. סביר להניח וניתן לקוות, שמפגש כזה יעודד את המדען ''לצאת מהקופסא'' וליצור חדש, ואת האמן להכיר חומרים חדשים (ננוטכנולוגים), ממצאי מחקר מעניינים ורעיונות מרחיקי לכת, שיאפשרו לו להרחיב את שדה פעולתו האמנותית."

 

סטודיו אמן אורח שוכן בקמפוס אדמונד י' ספרא, בבניין שרמן, קומה 5, חדר 503.

במסגרת אמן אורח התארחו עד כה ארבעה אמנים באוניברסיטה:

 

פני הס יסעור | 2015-2016

פני הס יסעור, אמנית רב תחומית המציגה בארץ ובעולם. יסעור הציגה בדוקומנטה העשירית בקאסל, במוזיאון הפרידריציאניום ובביאנלה לאמנות אסיה בטאיוואן. בשנת 2009 יצרה מיצב להפקת המחזה "הסערה" של שייקספיר בתיאטרון פרייבורג, ובשנת 2014 התארחה באוניברסיטת סטנפורד. יסעור זכתה בפרסים רבים, ביניהם פרס מייסד הדוקומנטה ארנולד בודה, הפרס למצוינות באמנות של מפעל הפיס, וכן פרס שרת התרבות והספורט. יסעור מרצה באקדמיה לאמנות ועיצוב בצלאל בירושלים ובמכללה האקדמית שנקר.

פני הס יסעור, אמנית אורחת במכון למדעי החיים ע"ש אלכסנדר סילברמן כותבת על תהליך עבודתה:
"בעקבות מפגשים עם חוקרים במכון  למדעי החיים, אני עורכת סדרה של ניסויים אמנותיים המשקפים את הידע ואת דרכי העבודה המדעית אליהם נחשפתי. אני עוסקת רבות במפות מנטאליות (המרחב כפי שהוא מיוצג במוחם של אנשים), כפרקטיקה דינמית של בניית מיצבים ודימויים. התובנות המדעיות אודות היווצרותן של המפות בתאי העיבוד של הקלט החושי במוח מוסיפות רובד חדש לעבודתי. זו הולכת ומתפתחת כמערכת ריזומטית: צמיחתה מזכירה את התפשטות שורשי המנגרובים (יערות הים): רב כיוונית, דינמית ובלתי צפויה מראש. כך נוצר אסמבלז' חי ומשתנה, המהדהד את יחסי הגומלין בין מדע ואמנות כשתי צורות מבט ומבע החוקרות, מייצגות ומפרשות את מרקם החיים."

 

ניבי אלרואי | 2015-2016

ניבי אלרואי (1978), אמנית רב תחומית, משלבת בעבודותיה רישום, פיסול, מבנים אדריכליים, וידיאו ואנימציה. אלרואי השתתפה במבחר תכניות רזידנסי. היא הופיעה ברשימת ה״בחירות החמות״ של New York Magazine ושל Smack Mellon, וזכתה בפרס פרידה איסיקוף בניו יורק ובפרס אהובי לאמן המבטיח ביריד צבע טרי. יצירותיה מוצגות בארץ ובעולם.

לרגל כניסתה כאמנית אורחת כתבה האמנית: "אני מספרת סיפורים  על שליטה וחוסר שליטה, אני מרותקת מנסיונות לעסות זמן ולהפוך אותו למימד לא לינארי. אני מרותקת ממצבי בינים, תהליכים של התפרקות ובניה מחדש,  ומעגלים מחזוריים. המתח בין תכנון למקריות, הקפאה של הכמעט והלפני. אני חושבת ברישומים, אבל האתגר הוא לתרגם אותם, למרחב (פסלים ומיצבים) ולזמן (מיצבי אנימציה וסרטים). העולמות המתפרצים שאני ממציאה, נשענים על תיאוריות כמו למשל המרק הפרימורדיאלי, מתהליכים ביולוגים כמו למשל אפופטוזיס ותפיסות הסטוריות וגיאוגרפיות  כמו למשל פנגיאה, יבשת האם. בנסיונות להחזיר זמן לאחור ולהתיך אותו. מכאן עסקתי בשנים האחרונות בde extinction, נסיונות להחזיר לחיים מינים וסביבות שנכחדו מתוך תפיסה מרתקת אך בעייתית. מפעילים אותי עידן האנתרופוקן והאפשרויות להכחדה השישית. החיים אחרי התרבות, שיירי ואיך האורגני תוקף ומשתלט על נסיונות לתרבת את הסביבה ולייצר סביבות ארכיטקטוניות מעשה אדם ומה קורה כשהטבע חודר ומשנה אותן. מאחר והעבודות שלי בודקות גבול, פלישה, הסתננות והתפשטות, הייתי שמחה לייצר כמה שיותר דיפוזיה דו סיטרית בין המעבדות לבין חלל הסטודיו. אשמח למצוא מעבדות שיסכימו שאבצע ואתעד פעולות בשטח המחקר הרטוב.

יש לי פנטזיה לקיים לתקופה קצובה תקשורת בין הנעשה בסטודיו למרחב האוניברסיטה, כשאעמיד מצלמה במעגל סגור בחלל הסטודיו שתקרין תהליך הוצאות המיצב למוניטורים שמוצבים ברחבי האוניברסיטה ויחשפו את התהליך העבודה בסטודיו."

 

עדי נס | 2014-2015

עדי נס (1966), צלם ישראלי, פועל בז'אנר הצלום המבויים, זכה בפרסים רבים, ביניהם פרס קרן נתן גוטסדינר לאמנות ישראלית ופרס שרת התרבות והספורט בתחומי האמנות הפלסטית לשנת 2013. תצלומיו נמצאים במיטב האוספים הפרטיים והמוזיאליים בארץ ובעולם. נס הוא אמן פוסט-מודרניסט. יצירותיו עמוסות בציטוטים מתולדות האמנות, במסרים פילוסופיים ובשיח חתרני עם התרבות הישראלית.

בהצעתו לפרויקט אמן אורח התייחס נס לשינויים המשמעותיים שעובר תחום הצילום ולחיפוש שלו אחר שפה ויזואלית חדשה וחיבור לתחומי ידע חדשים. התכנית שהציע מתאפיינת בגישה פתוחה לשיתוף הפעולה: הפרויקט ירקום עור וגידים מתוך עניין אישי של האמן והמדען, ההיכרות ההדדית ומתוך מערכת היחסים שתתפתח בין האמן לקבוצות המחקר. תערוכתו הקרובה תוקדש לפרי שהותו בין כתלי האוניברסיטה העברית.

 

בוריס אויכרמן | 2013-2014

בוריס אויכרמן (1973), אמן המתמקד בפרויקטים מחקריים ובמיצבים תלויי מקום, המתייחסים לאספקטים האדריכליים, הסביבתיים, התרבותיים וההיסטוריים של המקום. זוכה מלגת המוזיאון הלאומי לאמנות עכשווית בסיאול, דרום קוריאה (2012) ותכנית ארטפורט של קרן משפחת אריסון (2013).

במסגרת שהותו כאמן אורח התוודע אויכרמן לפועלם של פרופסור ישראל נלקן ופרופסור דוד אבניר. יחדיו הקימו השלושה מיצב קולי העוסק ב"גלים עומדים": תופעת התאבכות של גלים בעלי תדר זהה. באמצעות הצבה של רמקולים זה מול זה ושידור צלילים בתדר נמוך ואורך-גל ארוך ניתן ליצור מפה תלת-מימדית של התאבכויות משתנות, כך שהמבקרים במיצב שומעים צלילים בעוצמות משתנות בנקודות שונות במרחב המיצב.