אני-מה

| 9004 ק"מ מישראל ליפן
הר הצופים
הגלריה הקטנה ע"ש שטרן
אוצרות: 
מיכל מור,
ד"ר שלמית בז'רנו
|
עיצוב: 
בועז מנדל ורון יוסף - ארבע וחמישה, קבוצה לעיצוב
תאריך פתיחה:
7 מאי, 2012
|
תאריך סגירה:
אוקטובר, 2012

על גבי תיבות מסע מנהלים ארבעה אמנים המתגוררים בישראל דו-שיח עם התרבות היפנית באמצעות סיפורים אישיים מלאי זיכרונות. קזואו אישיאי ואלי צוצ'ידה ילידי יפן משלבים עולם של מסורת בציור קליגרפי ובציורי מנגה בגרסאות עכשוויות. קזואו יוצא מתוך הנייר אל גב התיבה ההופך להיות מצע הכתיבה ומצטט מצד אחד את ההוגה הסיני סון-דזה על חוקי המלחמה כדרך התנהלות בהסוואה בין קרוב לרחוק, ומצד אחר מתכתב עם המיצב של אילת זהר, אמנית ישראלית וחוקרת תרבות יפן, בנושא תחבולות ואחיזת עיניים כדרך להשיג יתרון על פני היריב.
בסדרת "אובי" ו"המתחפשים" דנה אילת במושג ההסוואה בחיי הצבא ובחיי היומיום בטכניקת הדבק של טפטים. צוצ'ידה מאייר טקסט תנ"כי למנגה יפנית בעולם דיגיטלי ושוזר את עברו בהוויה ישראלית. אריק אליהו בוקובזה, אמן ישראלי, משחק במשחקי בנים המחברים בין תרבות יפן לתרבות ישראל ומציגים נקודת מבט קלידוסקופית המשלבת אפשרויות ייצוג בלתי מקובלות.
ההיתול המכוון בין נראות לאי-נראות, בין פני השטח ובין מה שמתחתיו, בין הקִרבה לריחוק - מסמנים טריטוריה של תעתוע שבה פועלים האמנים בתערוכה זו.
במסע הנע על פני 9,004 ק"מ בין ישראל ליפן נפתחות בפני הצופה מגוון נקודות מבט שבהן יכול כל אחד למצוא את האנימה-הנפש שלו. דימויים פופולריים ודימויים גבוהים נסתרים ונגלים בטפט נופי זה, מהווים דילוג ומעבר בין תרבויות ויוצרים הקשרים חדשים של שפה חזותית ושפה כתובה בעברית וביפנית.

 

195