רישומוח

| תערוכת קריקטורות בנושא חקר המוח
התחנה הראשונה
אוצרות: 
מיכל מור,
ניסים חזקיהו (נוסקו)
תאריך פתיחה:
30 יוני, 2013
|
תאריך סגירה:
17 יולי, 2013

כוחו של המוח טמון בעבודת צוות של קבוצת תאי עצב המרכיבים אותו. במרכז אדמונד ולילי ספרא למדעי המוח באוניברסיטה העברית, שהוקם לפני כארבע שנים, מתרחש סיעור מוחות יומיומי על-ידי חוקרים מתחומים שונים הפועלים באותו מסדרון: תיאורטיקנים, אנשי מדעי המחשב, פסיכולוגים קוגניטיביים וביולוגים. סינרגטיות יוצאת דופן המובילה לתובנות חדשות שסכומן גדול מסך רכיביהן.
המרכז רואה כחלק מחזונו את חקר המוח כדו-שיח בין החוקר לאדם מן השורה, זה המתעניין בהשלכות חקר המוח ומושפע מהן ישירות. בזכות הרצאות על המוח הפתוחות לציבור, תערוכות מוח מתחלפות, תכניות טלוויזיה מיוחדות, חומר הסברה כתוב וסיעור מוחות משותף, מקווה המרכז להנגיש את חקר המוח למתעניין באשר הוא, כאשר המפגש הנוכחי בין חוקרי ELSC לבין באי מתחם התחנה הראשונה הוא דוגמה לכך.
התערוכה המוצגת היא תוצר של סיעור מוחות ייחודי בין חוקרי מוח ובין הקריקטוריסטים המובילים בארץ. מנהל המרכז והחוקר, פרופ’ אילון ועדיה, שוחח עם מיטב הקריקטוריסטים בארץ על המחקר הרב תחומי של מדעי המוח באוניברסיטה. במפגש הוסבר כיצד נבחן המוח באמצעות גישות מחקר חדשניות מרמת הגֵן הבודד עד לרמת ההתנהגות והקוגניציה, שעה שמחשבי-על מַדמים את פעילותו המִשתנה לפי מודלים מתמטיים ופיזיקליים.
בקו, בצבע ובנגיעות של הגזמה והומור שירטטו הקריקטוריסטים את נפלאות המוח. לפניכם אסופה של יצירות בעלות אופי נבדל: חלק מן העבודות הן קומיקס, רצף תמונות היוצר סיפור, וחלקן – קריקטורה, אירוע בודד.

המיזם בחסות האוניברסיטה העברית ומרכז ואדמונד ולילי ספרא למדעי המוח.

197

אולי יעניין אותך: